SYBERIA – wokół Bajkału

2 październik 2016 (niedziela) godz. 14:30 kup bilet

Julia Witczuk, Stanisław Pagacz

"Syberia – wokół Bajkału" - to opowieść o jednym z najpiękniejszych i najbardziej różnorodnych obszarów Syberii. Fotografie ukazują piękno pierwotnej syberyjskiej przyrody: bezludne, nieprzebyte góry, bezmiar tajgi oraz malownicze, skaliste wybrzeża ogromnego, najgłębszego na świecie jeziora Bajkał. Jest to także opowieść o przygodach i perypetiach, których autorzy doświadczyli podczas swoich syberyjskich podroży - pieszo, konno, pontonem i autostopem. Istotną część pokazu poświęcono Buriatom - rdzennym mieszkańcom Przybajkala, którzy do dziś kultywują wiele szamańskich i buddyjskich tradycji oraz posługują się własnym językiem. Prezentacja przedstawia codzienne życie buriackich wsi, myśliwskie wyprawy w tajgę, wypasy bydła w wysokogórskich tundrach i święte miejsca Buriatów - niezwykłe skały zamieszkałe przez duchy, lecznicze źródła i buddyjskie klasztory. Pokaz pozwala także przekonać się czy zima na Syberii jest tak sroga jak głoszą legendy i jak radzą sobie w tym czasie jej mieszkańcy. Zdjęcia powstały podczas czterech kilkumiesięcznych podróży na Syberię, gdzie w sumie autorzy pokazu spędzili ponad rok.

SYRIA i JORDANIA - Bezkrwawa wyprawa krzyżowa

2 październik 2016 (niedziela) godz. 18:30 kup bilet

Grzegorz Baltazar Kajdrowicz

 

Syria i Jordania Autor zabierze Państwa w podróż po przedwojennej Syrii oraz Jordanii, gdzie spotkamy się z pełnymi uśmiechu i radości mieszkańców tamtych terenów.
Odbędziemy podróż po nieistniejącej już niestety Syrii, odwiedzimy miejsca gdzie dzisiaj toczy się jedna z najokrutniejszych wojen współczesnego świata. Zobaczymy przepiękne Aleppo, Hamę, Hims, Damaszek czy Palmirę. Przejdziemy się po targowiskach w Aleppo i Damaszku. Powędrujemy przez stolicę cesarstwa królowej Zenobii - Palmirę. Zagościmy u wspaniałych i wielce gościnnych Syryjczyków.
W Jordanii udamy się nad Morze Martwe, do miejsca gdzie Jan Chrzciciel ochrzcił Chrystusa. Będziemy podziwiać najpiękniejsze miasto wykute w skałach, gdzie swoją siedzibę mieli Nabatejczycy, a gdzie Steven Spielberg nakręcił film "Poszukiwacze zaginionej Arki" - Petrę, odwiedzimy Madabę i zobaczymy najstarszą znaną mozaikę przedstawiająca ówczesny znany świat. Pojedziemy także na pustynię Wadi Rum by podziwiać piękny zachód słońca.

Autor celowo nie będzie pokazywał tego, co dzisiaj się dzieje na terenach syryjskich. To można zobaczyć w serwisach internetowcy czy w internecie.

Autor chce Państwu pokazać obraz jaki zapamiętał z podróży, którą odbył rowerem 2 lata przed wybuchem wojny.

ETIOPIA - Rowerzysta bez roweru, czyli jak pokonać głód pedałów

1 październik 2016 (sobota) godz. 18:30 kup bilet

Grzegorz Baltazar Kajdrowicz

"ETIOPIA - Rowerzysta bez roweru, czyli jak pokonać głód pedałów" - Autor pokaże Państwu Etiopię widzianą oczami rowerzysty, którym na codzień jest i w sposób, w który odwiedza nieznane mu miejsca.
Zabierze Was na święto Timkat do Lalibeli, jedno z największych świąt chrześcijańskich w Etiopii. Do Lalibelii - Nowej Jerozolimy, miejsca gdzie anioły pomagały w wykuciu w skałach kościołów.
Odwiedzimy stolicę kraju, gdzie dobę mierzy się od 6 rano naszego czasu - Addis Abebę. Zobaczymy jedyny zamek w Afryce w Gonder, dawnej stolicy cesarstwa Etiopii.
Przespacerujemy się po skraju gór Siemen by podziwiać piękne małpy z "krwawiącymi" sercami - Dźelady. Pojedziemy wraz z autorem na południe, do dzikich plemion, Amharów, Konso, Mursi słynące z krążków w wardze u kobiet czy plemię Hamerów słynące z pięknej skaryfikacji na ciałach kobiet.
Odwiedzimy jezioro Tana i najstarsze monastyry ze świętymi księgami pamiętającymi czasy Chrztu Polski, które można w zasadzie dotknąć.

Etiopia jeden z pierwszych krajów na Świecie, który przyjął Chrześcijaństwo jako religię panującą, który w zasadzie nigdy nie został tak naprawdę skoloniazowany, gdzie czas płynie zupełnie inaczej niż w tzw. cywilizowanym świecie, gdzie ... Tych gdzie można wyliczać w nieskończoność.
Jedno z przysłów etiopskich mówi: Europejczykom bóg dał zegarek, Etiopczykom czas. I to jest mądrość ludów tego rejonu Świata.

NORWEGIA - Gdzie sztokfisz mówi dobranoc czyli rowerzysta na północnym szlaku

1 październik 2016 (sobota) godz. 16:30 kup bilet

Przemysław Pawłucki

Norweskie fiordy po raz kolejny znalazły się na czele listy najpiękniejszych celów podróży na świecie ogłaszanej przez National Geographic. – chyba trudno o lepszą rekomendację. Powodów do odwiedzin Norwegii może być wiele – ekscytująca wiosenna przejażdżka górskimi drogami przez wysokie na kilka metrów śnieżne tunele, spacer po największym kontynentalnym lodowcu Europy Jostedalsbreen, schodzącym w doliny pięknymi jęzorami, spacer na najwyższy szczyt Gór Skandynawskich, wizyta w Oslo 17 maja, w dniu święta narodowego Norwegii, zwiedzanie urokliwego choć często deszczowego Bergen, podziwianie unikatowych drewnianych kościołów typu stav, zdobycie na rowerze słynnej Trollstigen (Drabiny Trolli) czy przejazd Rallarvegen, najsłynniejszym rowerowym szlakiem Skandynawii. Dla wszystkich tych rzeczy i dla każdej z osobna naprawdę warto tu być, choćby raz w życiu. Tym razem autor pokazu zabierze nas w podróż rowerem po północnej Norwegii. Poszukując miejsca, gdzie stokfisz mówi dobranoc odwiedzimy przecudnej urody wyspy Lofoty, Vesteralen i Senja. Popłyniemy na wieloryby, zapolujemy na maskonury, poszukamy trolla. Dotkniemy lodowca lśniącego w promieniach niegasnącego w lecie słońca. W drodze na Nordkapp zagościmy u Saamów. A może dotrzemy jeszcze dalej na północ?

PRZEMYŚL – Moje miasto

1 październik 2016 (sobota) godz. 14:30 kup bilet

Piotr Michalski

Pokaz składa się z czterech bloków. Pierwsza część pokazu to spacer po przemyskich ulicach śladem starych tabliczek ulicznych i adresowych z różnego okresu funkcjonowania nazw przemyskich ulic. Druga część to przemyskie mosty ulice i kamienice. Przemyśl to również to czego chodząc po ulicach nie widać. To Przemyskie Podziemia Piwnice mieszczańskie, krypty archikatedralne oraz schron dowodzenia obroną cywilną, pozostałość z okresu zimnej wojny. W swoich zdjęciach chcę zwrócić również uwagę na detale architektoniczne i techniczne przemyskich budowli i budynków, których na co dzień nie zauważamy, a to przecież historia Przemyśla. Trzeci blok pokazu to reprodukcje widokówek Przemyśla pochodzące ze zbiorów przemyskiego filatelisty p. Janusza Batora, ukazujące miasto z przełomu XiX i XX wieku. Te widokówki pokazują obiekty których już niema lub zmieniły swój wygląd i charakter. Zakończenie pokazu stanowią panoramy miasta z różnych punktów oraz zdjęcia architektury Przemyśla w kałużach odbite.

GUATEMAYA – świat ukryty w cieniu piramid

2 październik 2016 (niedziela) godz. 16:30 kup bilet

Dorota Chojnowska

Dorota Chojnowska zabierze Was do Gwatemali – kraju pełnego kolorów. Gdzie ferią barw mienią się fasady kolonialnych domów i indiańskie stroje. Razem z nią odkryjemy świat współczesnych Majów. Odwiedzimy szamanów, artystów, posłuchamy majańskiego hip-hopu, przeczytamy również historie, które opowiadają murale... Dowiecie się też dlaczego w indiańskiej sztuce spomiędzy radośnie kolorowych kwiatów przebijają ponure barwy śmierci...

Wybrane zdjęcia z pokazów